. Rozi korai gyermekéveit töltötte itt Tardon, ahova később már felnőttként tért vissza, s gyorsan a helyi közösség megbecsült és szeretett tagjává vált. Látogatásunk során bepillantást nyerhettünk a varroda működésébe, Rozi pedig mesélt nekünk arról, hogy vágott bele a vállalkozói életbe, s hogy talált otthonra újra Tardon.
A Magyar Divat & Design Ügynökség ismét elindította második Gyártó Mentorprogramját, melynek célja, hogy magyar könnyűipari vállalkozások számára nyújtson fejlődési lehetőséget üzleti és gyártástechnológiai ismeretek átadásával. 2021-ben nyolc vállalkozás vágott bele a mentorprogramba és vettek részt különböző szakmai témákat felvonultató előadáson.
A mentorprogram során nagy hangsúlyt helyeztünk a szervezetfejlesztésre, hatékonyságnövelésre, innovációra egyaránt. Tavasszal pedig személyesen is ellátogattunk a mentoráltakhoz, hogy megismerjük őket és személyesen is és mesélhessenek nekünk tapasztalataikról. Váci Rozi, a Matyodesign Nonprofit Kft. alapítója az újonnan épült varrodában várt minket.
Mesélnél nekem a Matyodesign Nonprofit Kft.-ről?
A Matyodesign Tardról, a szülőfalumból indult. A vállalkozás ötletét egy személyes történet idézte elő. A férjemnek gondolkoztam születésnapi ajándékon, egy hímzett póló jutott eszembe, amit egy helyi idős nénivel készíttettem el. Innen jött a gondolat, hogy így lehetne foglalkoztatni a faluban élő néniket, valamint segíteni a megélhetésüket. Elkezdtünk komolyabban foglalkozni a póló hímzéssel, majd mikor egyre több lett a megrendelés, és valós igényt is mutatkozott, megalapítottuk a cégünket. 2019-ben megálmodtuk a Matyodesign túra ötletét, amit a cég egyik mérföldköveként tartunk számon. A túra lényege, hogy turisztikai desztinációt kínáljon például a külföldről Magyarországra utazó látogatóknak, hogy olyan kiránduláson vehessenek részt, ami eltér a megszokottól. A Matyodesign túra esetében a turistákat teljesen bevonjuk a programba egy 6 órás elfoglaltság keretein belül: megmutatjuk nekik a hímzés technikáját, közösen elmegyünk templomba, illetve a népi viseletet is kipróbálhatják az érdeklődők.
Mitől különleges a matyó hímzés?
A matyó hímzés 2012 decembere óta az UNESCO szellemi kulturális örökség listáján is szerepel, s a magyar népi kultúra egyik szinte mindannyiunk által ismert motívuma, melynek otthona épp itt, ebben a kis térségben található, az Alföld és az Északi Középhegység találkozásánál. A hímzés technikája anyáról leányra száll, de egyre kevesebben őrzik hagyományát. A Matyodesign nem csupán egy egyszerű vállalkozás, hanem egy fontos kultúrmisszió képviselője is, melynek célja, hogy megőrizze, megmutassa és ünnepelje hazánk kincseit!
Milyen partnervállalatokkal dolgoztok együtt jelenleg?
Kifejezett partnerkapcsolatunk nincsen. Az értékesítésünk célcsoportja főként azok a Magyarországon élő nők, akik nyitottak aziránt, hogy egyedi, kézzel készített ruháik legyenek, és kiemelkedő értékként tartják számon azt, hogy a ruhadarabok kézzel lettek készítve. Nincs külföldi reklámtevékenységünk, azonban szájhagyomány útján, szépen lassan külföldről is ismerik a nevünket, az idelátogató turistáknak köszönhetően.
Miért jelentkeztetek a mentorprogramra?
Cégünk varrodája nemrég épült fel, azonban a kellő szaktudásunk nem volt meg az üzemeltetéséhez. Főként emiatt láttunk lehetőséget a mentorprogramban, hogy a gyártásról szerezzünk ismereteket, valamint megismerjünk olyan gyártókat, akik szintén át tudják nekünk adni a tapasztalataikat. Természetesen a saját tudásunkat mi is nagyon szívesen megosztjuk más vállalatokkal, annak érdekében, hogy együtt, közösen tanuljunk és fejlődjünk.
Mit gondolsz, miben tudott a legtöbbet segíteni számotokra a mentorprogram?
Az imént említett tudásmegosztás nagyban segítette szervezetünk működésének újragondolását, hogy beépítsük a vállalat életébe azokat az ismereteket, amiket mások tapasztalatai által sajátíthattunk el.
Melyik volt számotokra a leghasznosabb workshop?
A szervezetfejlesztés workshop bizonyult számunkra a leghasznosabbnak. Már előzetesen is sejtettem, hogy ezen a területen segítségre van szüksége a vállalatnak, a workshop közreműködésével pedig a gyakorlatban is sikerült változtatnunk vállalatunk problémás területeinek működésén.
Miket tanultatok a mentorprogram alatt?
A mentorprogram segítségével rájöttem arra, hogy nagyon fontos a családias környezet, vállalati élet fenntartása, de mindemellett összpontosítani kell az ügyvezetői intimszféra megtartására is.
Milyen terveitek vannak a mentorprogramot követően?
Nagyon sok tervünk van a jövőre nézve, főként a Matyodesign túra színvonalát szeretnénk még magasabb szintre emelni. Sok látogató számára kényelmesebb lenne, ha az éjszakát is a helyszínen tölthetnék, így egy 20-25 fős panziót szeretnénk nekik biztosítani a szállást illetően. Így nem csak 6 órát tudnánk átadni a vendégeknek a Tardon szerezhető élményekből, hanem akár egy egész hétvégét. Ennek a panziónak a megépítése és kialakítása az 5 éves terveink közé tartozik, amelyet biztosan csak pályázati támogatás segítségével fogunk tudni megvalósítani.
A második Gyártó Mentorprogramunkról és a mentoráltjainkról itt olvashatsz bővebben: LINK